Pokoje gościnne w centrum Gdańska

Główne Miasto lub Prawe Miasto (Rechtstadt) – reprezentacyjna część gdańskiej dzielnicy Śródmieście, tworząca zwarty zespół zabytkowy. Znajduje się tu większość zabytków miasta; Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, Złota Brama czy Ratusz Głównego Miasta oraz zabytkowa oś Drogi Królewskiej składająca się z ul. Długiej i Długiego Targu.

Zabytki skupione na Głównym Mieście powodują, że jest ono turystycznym centrum Gdańska. Dlatego też nazwa tego obszaru jest często mylona ze Starym Miastem, położonym na północ od Głównego Miasta, którego historyczna tkanka miejska nie została odtworzona po II wojnie światowej.

Główne Miasto uzyskało lokację miejską w 1343 roku, ponowne nadanie praw miejskich w 1378 roku, zdegradowane w 1457 roku.

Od 2013 dzięki współpracy artystów, miasta i wspólnot mieszkaniowych udało się wyremontować i nadać artystyczne dekoracje ponad stu fasadom kamienic przy ul. Ogarnej, Szerokiej, Świętojańskiej i Warzywniczej, na których pojawiły się m.in. płaskorzeźby, odlewy, sgraffita i ceramika (np. u zbiegu Szerokiej i Złotników na elewacji umieszczono mozaikę w formie kolorowej muszli amonita, na wklęsłym narożniku ul. Szerokiej i ul. Tandeta pojawił się mural – kolaż starych etykiet, napisów reklamowych i zdjęć, a na Rybackim Pobrzeżu fasady otrzymały detale w postaci gdańskich monet i elementów marynistycznych.